Praca dla Mamy

Tutaj piszę o tym jak łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą

negocjacje z pracodawca

Negocjacje z pracodawcą

Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:

  1.  zmienić pracę
  2.  rzucić to wszystko i otworzyć agroturystykę,  w której będziesz piec chleb i podawać go z własnoręcznie przygotowaną żurawiną
  3. spełnić inne swoje zawodowe marzenia.

 

Prawda jest jednak taka, że takie zmiany często wyglądają pięknie i prosto tylko na facebooku tych, którym się to udało.

Jeśli czujesz, że taki skok na głęboką wodę nie jest dla ciebie możesz spróbować czegoś mniejszego, czyli dokonać zmian w twojej aktualnej sytuacji. W praktyce oznacza to negocjacje z pracodawcą.

 

Jak to zrobić dobrze i skutecznie?

Po pierwsze musisz wiedzieć, czego potrzebujesz. Przeanalizuj swoją sytuację domową i zastanów się, co by wam pomogło, czasami wystarczą małe zmiany w grafiku pracy. Pomysł na zmiany to twoje zadanie i z tym pomysłem dopiero udajesz się do pracodawcy.

 

Co to może być?

  • rozpoczynanie dnia pracy w ruchomym czasie, czyli tzw, elastyczny poranek, zamiast przychodzić na 8 możesz zaproponować, że będziesz zaczynać między 7 a 8 i w ten sposób zyskasz spokój i elastyczność rano
  • przejście na ¾ etatu
  • Home Office jednego dnia tygodnia
  • brak nadgodzin przez najbliższy rok
  • więcej inspiracji znajdziesz w tekstach na blogu, m.in. w 10 rozwiązań ułatwiających pracę mamom

 

Kiedy umówić się na negocjacje?

Jeśli wracasz po urlopie rodzicielskim polecam zrobić to 2-3 miesiące przed powrotem, aby wszyscy mieli czas na przygotowanie się na zmiany. Jeśli pracujesz najlepiej zrobić to w okresie, kiedy jesteś na fali wznoszącej, czyli np. po jakimś sukcesie firmy lub najlepiej twoim.

Dobrze mieć przygotowany zestaw argumentów dotyczący twojej pracy, wydajności i tego, co dobrego zrobiłaś dla firmy. Drugi zestaw argumentów powinien dotyczyć tego jak ta zmiana pozytywnie wpłynie na twoją pracę i jak nie wpłynie negatywnie na wyniki lub funkcjonowanie firmy czy zespołu, w jakim pracujesz.

Te tematy pojawią się na 100%, więc lepiej wypisz sobie odpowiedzi na trudne pytania przed spotkaniem. Potem w trakcie rozmowy będziesz korzystać z tego, co już sobie w głowie przygotowałaś. To pozytywnie wpłynie na twoją pewność siebie i będziesz bardziej przekonująca.

 

Co, jeśli pojawi się opór?

Dobra taktyką jest zaproponowanie, aby ta zmiana została wdrożona na próbę. Umówcie się przykładowo na dwa miesiące próbne.  Ten czas to dla Ciebie szansa, aby zebrać dowody na to, że taka zmiana nie przynosi żadnych szkód, a najlepiej jeśli będziesz mogła wykazać wiele korzyści dla firmy. W ten sposób będziesz mieć kolejny zestaw argumentów na rozmowę podsumowującą okres próbny.

Poza tym jeśli już coś zacznie funkcjonować to z „nowego i potencjalnie niebezpiecznego” stanie się „stare i znane”,  a takie zmiany już o wiele łatwiej wynegocjować.

 

Wszystko w twoich rękach. Pamiętaj, że jeśli się nie uda zawsze możesz za jakiś czas spróbować ponownie.

Temat negocjacji z pracodawcą omawiałyśmy też szczegółowo na webinarze. Możesz go obejrzeć na moim kanale na YT. Dostęp otrzymasz tutaj.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

negocjacje z pracodawca

Negocjacje z pracodawcą

Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:  zmienić …

tEREUy1vSfuSu8LzTop3_IMG_2538

Dwie Godziny dla Rodziny

Lawinę może uruchomić nawet jeden malutki kamień. Znam taki kamień z kategorii „przyjaciel pracujących rodziców”, …

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Jest wiosna 2014 roku. Idziemy z mężem wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Spacer z naszym 4-miesięcznym synem. …