Praca dla Mamy

Tutaj piszę o tym jak łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą

10 patentów na rozwój zawodowy, kiedy masz małe dzieci, mało czasu i ograniczony budżet.

10 patentów na rozwój zawodowy, kiedy masz małe dzieci, mało czasu i ograniczony budżet

To ważne, aby być w ciągłym procesie rozwoju, to ważniejsze niż być w pracy i mieć ciągłość CV. O rozwój  możesz się postarać nawet mimo braku czasu i przy opiece nad maluchami.


Podsyłam Ci pakiet sprawdzonych patentów na rozwój zawodowy, kiedy masz małe dzieci, mało czasu i ograniczony budżet.

Są dwa warunki, bez których korzystanie z patentów nie ma sensu i tak naprawdę jest stratą czasu, a nie jego wykorzystaniem. To jak rozgrzewka przed treningiem, jeśli ją pominiesz zwiększasz ryzyko kontuzji i cały wysiłek może pójść na marne.

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie:

Co chcę osiągnąć? (jaką umiejętność nabyć/rozwinąć, jaki cel osiągnąć) Np. chcę nauczyć się języka hiszpańskiego; chcę nauczyć się stawiać strony na wordpressie.

 

Po drugie ustal kryterium powodzenia, czyli odpowiedz na pytanie:

Po czym poznam, że osiągnęłam to, czego chcę? Np. czytam książki w języku hiszpańskim; sama postawiłam swoją stronę www.

 

Jeśli tego nie ustalisz będziesz rozproszona i naprawę niewiele osiągniesz.

 

Oto 10 patentów na rozwój zawodowy, kiedy masz małe dzieci, mało czasu i ograniczony budżet.

 

  1. Kurs online/warsztaty online, czyli edukacja przez Internet

 

To mój faworyt. Wybierz, kup i wykorzystaj maxymalnie kurs online/warsztaty w temacie, który wybrałaś na swój cel zawodowy. W tej kolejności! Nie kupuj kursu, który wydaje Ci się fajny, ponieważ wyskoczył Ci na facebooku, jest w dobrej cenie lub prowadzi go znana blogerka. Najpierw zastanów się czego potrzebujesz i poszukaj kursu w tej tematyce. Sprawdź koniecznie w jakiej jest formie. Potrzebujesz maxymalnie elastyczny kurs, z którego możesz korzystać w dowolnym czasie, nie musisz być na żywo i masz do niego dostęp, nawet po jego zakończeniu. Jeśli wahasz się czy dany kurs będzie odpowiedni napisz do jego autora i poproś o bezpłatną 20 minutową konsultację online, zadaj mu wszystkie pytania i rozwiej swoje wątpliwości. Jeśli mówisz w innych językach zajrzyj też na obcojęzyczne rynki kursów. Coraz częściej studia podyplomowe są prowadzone w formie online, poszukaj także takiej oferty.

 

  1. Książki w różnych częściach domu

 

To super patent dla mam karmiących. Ułóż książki w różnych miejscach domu i czytaj tam, gdzie akurat się znajdujesz. Czytaj jednocześnie maxymalnie dwie książki, mogą być o podobnej tematyce, ale dobrze jakby miały nieco inną formę odbioru, inaczej treść może Ci się mieszać. Wybierz mądrze literaturę pod swój cel, często autor na końcu poleca co jeszcze w tym temacie można przeczytać. Korzystaj z tych wskazówek zamiast tracić czas na poszukiwania w Internecie. O listę lektur możesz też poprosić kogoś kto jest ekspertem w dziedzinie, która Cię interesuje.

 

  1. Jeden ekspercki blog

 

Jeden i ekspercki. Wiesz jaki jest Twój cel, znajdź kogoś, kto już go osiągnął i pokazuje jak to zrobić. Po czym poznać, że to dobry blog? Po spójności całej oferty, czyli np. blog i konsultacje z tej tematyki lub blog i kursy online/książka autora, wszystko na jednej stronie www. Partnerzy pokazujący się na stronie bloga wybrani spójnie i reprezentujący zaufane marki. Jeśli w połowie czytania wyskakują Ci tańczące parówki, możesz się zastanowić czy to dobry ekspert. Moim zdaniem, jeśli przekona Cię wiedza z bloga, warto skorzystać także z  innej oferty (np. konsultacje) i skupić się na pobraniu wiedzy od jednego eksperta zamiast ciągle skakać po Internecie i brać po trochu od wielu osób. Bloga możesz czytać na smartfonie, kiedy usypiasz dzieci (faza, kiedy już niby śpią….), czekasz na coś, jesteś na placu zabaw.

 

  1. Jeden ekspercki podcast

 

To jest narzędzie wręcz stworzone dla mam. Wszystko jak w przypadku bloga, tylko ściągasz treść wiedzy w formie pliku audio, wgrywasz w komórkę i idziesz na spacer z dzieckiem, jedziesz autem, sprzątasz, gotujesz etc. Jeden i ekspercki!

 

  1. Podglądanie na Linkedinie

 

Jeśli rozwój zawodowy to Linkedin/Goldenline, nie facebook. Znasz swój cel, więc zacznij obserwować tę firmę, branżę, osobę, która wiąże się z Twoim celem. Raz dziennie zajrzyj na Linkedin i sprawdź co słychać. Inspiruj się, bądź czujna na okazje nawiązania relacji, odpowiedzi na ofertę pracy. Ważne! Wchodzisz, aby zajrzeć tylko w to jedno obserwowane miejsce, inne Cię nie interesują. Następny poziom: sama wrzucasz treść z Twojej tematyki (np. linki do ciekawych artykułów), aby być zauważonym i nawiązywać relacje w obrębie Twojego tematu.

 

  1. Optymalizacja facebooka

 

To zjadacz Twojego cennego czasu. Ustal jedną stałą porę, kiedy zaglądasz na facebooka, „odlub” wszystkie strony, które nie są związane z tym, co jest teraz Twoim celem – niech Cię nie rozpraszają, zawsze możesz je polubić ponownie. Jeśli jesteś w grupie facebookowej wyłącz powiadomienia, chyba że to grupa związana z Twoim celem – zastanów się, czego od niej oczekujesz?  Po co tam jesteś i czy dostajesz to, czego potrzebujesz? Zajrzyj tam tylko raz dziennie! Wyłącz powiadomienia facebookowe na swoje komórce, to Ty i tylko Ty decydujesz, kiedy tam wchodzisz.

 

  1. Spotkania networkingowe dla mam

 

Coś na żywo. Raz w miesiącu wybierz się na mądre, eksperckie spotkanie rozwojowe. Wybierz takie, które da Ci najwięcej korzyści – wiedzę, kontakty i inspiracje. Jeśli nie masz opieki dla dziecka znajdź takie, na które możesz zabrać dzieci np. Klub Przedsiębiorczych Mam. Przed każdym spotkaniem wyznacz sobie konkretne zadanie do wykonania np. nawiążę kontakt z tą osobą, dowiem się tego i tego, podpatrzę jak się robi to i to. To nie spotkania przy kawie, tylko networking. Musisz wiedzieć po co tam idziesz. Szanuj swój czas.

 

  1. Rozmowy o pracę

 

Na dwóch portalach z ofertami pracy stwórz swój profesjonalny profil spójny z tym co masz na Linkedin i ustaw sobie alerty (wiadomości przychodzące na maila) z ofertami pracy z branży, która Cię interesuje. Nawet jeśli masz pracę lub jeszcze nie masz kwalifikacji, aby pracować w branży, która Cię interesuje. Nie o to chodzi, abyś zdobyła nową pracę, tylko abyś raz na jakiś czas np. raz na kwartał poszła na rozmowę o pracę. Jeśli ktoś zaproponuje Ci proces rekrutacyjnym zgódź się koniecznie! Dowiesz się co w trawie piszczy, poćwiczysz argumentacje swoich atutów, negocjacje etc. Jeśli ktoś zaoferuje Ci stanowisko zawsze możesz odmówić J Jeśli szukasz pracy elastycznej zaglądaj na mamopracuj.pl

 

  1. Mentoring z ekspertem

 

Możesz pracować z mentorem, ekspertem, który będzie Ci wyznaczał zadania, pilnował Twojego rozwoju. Nawet jeśli ktoś nie ma tego w swojej ofercie (konsultacje) możesz to sama zaproponować. Czasami można znaleźć mentoring pod określone cele np. stworzenie swojego kursu online, napisanie i wydanie swojej książki etc. To tak samo jak z lektorem języków obcych, tylko szukasz kogoś kto posiada umiejętność, która Cię interesuje.

 

  1. Konferencja dla mam

 

Konferencje to zastrzyk inspiracji, motywacji, dobrej energii. Uważam, że warto raz na rok wziąć udział w dobrej konferencji. Wybierz taką, która będzie ściśle związana z Twoim celem, miała super prelegentów (najlepiej tego, którego blog, kurs lub podcast wybrałaś – możesz wtedy nawiązać relację, dopytać o różne sprawy) i dodatkowo warsztaty, networking. Na konferencję też idziemy z konkretnym zadaniem do wykonania, jak przy networkingu. Jeśli nie masz opieki dla dzieci, zapytaj o to czy możesz je zabrać lub wybierz konferencję dla mam np. Forum Przedsiębiorczych Mam.  Warto jednak, choćby raz do roku wybrać się na takie spotkanie bez maluchów i wykorzystać je w 200%.

 

Najważniejsza rzecz jeszcze raz: najpierw wybierz swój cel, określ jak zmierzysz efekt, który chcesz osiągnąć, potem skorzystaj z patentów powyżej i wyeliminuj wszystkie inne rozpraszacze.  Skup się tylko na tej wiedzy, której szukasz. Inaczej Ci się nie uda, masz już za dużo mamowo-dzieciowych spraw na głowie.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

negocjacje z pracodawca

Negocjacje z pracodawcą

Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:  zmienić …

tEREUy1vSfuSu8LzTop3_IMG_2538

Dwie Godziny dla Rodziny

Lawinę może uruchomić nawet jeden malutki kamień. Znam taki kamień z kategorii „przyjaciel pracujących rodziców”, …

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Jest wiosna 2014 roku. Idziemy z mężem wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Spacer z naszym 4-miesięcznym synem. …