Praca dla Mamy

Tutaj piszę o tym jak łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą

Przerwa w karierze, czyli skok na trampolinie

Przerwa w karierze, czyli efekt trampoliny

Masz lub miałaś czasami wrażenie, że stoisz  w miejscu, a cały świat ucieka do przodu? Kiedy patrzysz na facebooka wszyscy mają sukces, na każdym kroku coś nowego, ale Ciebie to nie dotyczy, ponieważ masz małe dzieci?


 

Bywa tak, że w środku jesteśmy już prawie gotowe i czekamy na zmiany, na wyzwania zawodowe.  Jednak, kiedy rozejrzymy się wokół to dzieci małe, ciągle chore, wsparcie męża/najbliższych niby jest, ale jak przychodzi co do czego, to nagle okazuje się, że nie ma zgody na ryzyko lub „dzieci są spokojne tylko z Tobą”, na koncie za mało aby pójść na całość i ogólnie poczucie, że jesteś skazana na stanie w miejscu.

Pojawia się przerwa w karierze, bo albo nie masz jak ruszyć albo nie wiesz nawet, w którą stronę. A może do tego jesteś mamą około 40-dziestki i wydaje Ci się, że dla Ciebie już na wszystko za późno.

Wiem dobrze, że od środka wygląda to fatalnie, ale z lotu ptaka już nie tak dramatycznie.

Po pierwsze dotyka to wielu mam, nie tylko Ciebie. Nam się wydaje, że wszyscy są już dużo przed nami i tylko my ciągle w tym samym miejscu.  Może pocieszą Cię przykłady z pierwszych stron gazet:

  1. Agnieszka Chylińska wraca po latach ze swoją płytą. Pytana czemu tak długo, mówi wprost, że chodzi o dzieci, że nie da się mając trójkę małych dzieci zrobić wszystkiego, ale jak już trochę podrosną to da się i można wrócić do realizacji siebie.
  2. Kinga Rusin ma za sobą mało znaną historię depresji poporodowej, samotności mamy w Waszyngtonie, w którym karierę robił w tym czasie tata. Po kilku latach wraca na sam szczyt swojej popularności w Polsce.
  3. Małgorzata Rozenek – Majdan po latach życia w cieniu męża – aktora, wychowywania dzieci i wpadania do telewizji śniadaniowej na opowieści o psach i pielęgnowaniu kwiatów wygrywa casting na perfekcyjna panią domu i zaczyna swoją wielką przygodę z telewizją.
  4. Elżbieta Bieńkowska – po urodzeniu dzieci spędziła z nimi pięć lat w domu, a kiedy poszły do przedszkola postawiła na swoją karierę i dziś jest europejskim komisarzem.

 

Po drugie, wyobraź sobie, że spotykasz koleżankę, która mówi Ci, że miała przerwę w życiu zawodowym np. dwa lata i że dopiero teraz wraca do swoich aktywności.  Brzmi jak dramat? Myślisz, że straciła bardzo dużo przez te dwa lata nieobecności? Życie zawodowe nie jest linearne. Składa się z projektów, które mają Cię rozwinąć, dać Ci pieniądze i przybliżać Cię do Twoich celów. Z  punktu widzenia rynku nie jest ważne czy byłaś na macierzyńskim, czy masz jakieś przerwy. Ważne jest to, co umiesz i jakie masz realne, namacalne sukcesy i zdolności, które mogą się przydać firmie lub Twoim klientom. A to możesz rozwijać cały czas.

 

Po trzecie, poruszanie się bez celu w dłuższej perspektywie przyniesie więcej szkód niż chwilowa przerwa, aby nabrać sił i pójść w dobrze przemyślanym kierunku. To jak skok na trampolinie. Czasami trzeba mocno zejść w dół, aby odbić się do super skoku w górę. Inaczej po prostu podskakujesz bez celu i realnie jesteś wciąż w tym samym miejscu.

 

Dlatego, jeśli masz poczucie, że nie wiesz jak i gdzie ruszyć, ciągle szarpiesz się z różnymi pomysłami skup się na razie na kilku kwestiach:

  • Oceń realnie ile możesz zrobić w temacie zawodowym w ciągu najbliższych trzech miesięcy lub pół roku (weź pod uwagę czas i siły, pieniądze, wsparcie innych)
  • Zdecyduj jaką konkretną umiejętność chcesz rozwinąć lub nabyć, coś co da Ci moc i podniesie pewność siebie np. nauka języka obcego, kurs biznesowy etc.
  • Wykorzystaj wszystkie swoje możliwości, aby to zrealizować np. czytaj w czasie karmienia, zrezygnuj z TV wieczorami i rób, to co zaplanowałaś, odstaw na bok facebooka i skup się na czytaniu dobrej jakości bloga w temacie, który jest Ci potrzebny.

 

Pracujesz nad sobą, wzmacniasz swoje umiejętności. Nie masz przerwy w karierze, tylko rozwijasz się w innych okolicznościach. Składasz się do skoku na trampolinie.

 

 

 

 

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

negocjacje z pracodawca

Negocjacje z pracodawcą

Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:  zmienić …

tEREUy1vSfuSu8LzTop3_IMG_2538

Dwie Godziny dla Rodziny

Lawinę może uruchomić nawet jeden malutki kamień. Znam taki kamień z kategorii „przyjaciel pracujących rodziców”, …

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Jest wiosna 2014 roku. Idziemy z mężem wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Spacer z naszym 4-miesięcznym synem. …