Praca dla Mamy

Tutaj piszę o tym jak łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą

luggage-1650174_1920

Jak przetrwać delegację, kiedy masz małe dzieci?

Mój mąż od czasu do czasu wyjeżdża służbowo na kilka dni. Wtedy ja zostaję sama z maluchami. A kiedy ja wyjeżdżam prowadzić warsztaty dla rodziców do różnych firm to on zostaje z dziećmi. Mnie nie ma max. dwa dni, jego około tygodnia. Dlatego wiem dobrze, że delegacje to trudny czas dla  rodziców. Zarówno jeśli jesteś rodzicem wyjeżdżającym jak i zostającym w domu.


Czasami słyszę od mam, że ich pracodawcy celowo nie typują ich na wyjazdy służbowe w czasie, kiedy mają małe dzieci.  Jedne odbierają to jako syndrom firmy przyjaznej rodzinie, a inne jako stereotypowe podejście i utrudnianie kariery. Co można z tym zrobić? Najlepiej porozmawiać o tym wprost z pracodawcą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie chcesz być wykluczona z wyjazdów.

A jak przetrwać delegację? Garść patentów, z których możesz skorzystać.  

Jeśli jesteś rodzicem zostającym w domu:

  • pogadaj z dziećmi o tym, że teraz będziecie przez jakiś czas sami, więc prosisz ich o wyrozumiałość i pomoc (nawet jak są maluchami i wydaje Ci się, że tego nie rozumieją); możecie razem stworzyć plan działania, taki kontrakt o tym, jak dzielicie się obowiązkami, co odpuszczacie, bo się nie wyrobicie, jak ogarniecie logistykę etc.

 

  • jeśli masz taką możliwość spakuj się i wyjedź do kogoś na małe wakacje (ja na przykład odwiedzam właśnie moją mamę, która chodzi do pracy i tak naprawdę niewiele pomoże mi w ciągu dnia, ale sama zmiana miejsca jest już atrakcją dla dzieciaków)

 

  • upewnij się, kto w razie nagłych okoliczności może Ci szybko pomóc sąsiadka, koleżanka, niania na godziny (różne rzeczy mogą się wydarzyć i warto być przygotowanym, numer telefonu powieś sobie w widocznym miejscu, w stresie np. nagła wysoka gorączka dziecka łatwo wpaść w panikę i szukać nerwowo numerów telefonu)

 

  • uważaj na przerzucanie winy i frustracji za obciążenia obowiązkami na rodzica na delegacji. Takie wyjazdy to rzadko super zabawa czy wakacje, najczęściej to praca na zwiększonych obrotach i w większym wymiarze godzin ( a nawet jeśli to wyjazd integracyjny, to chyba każdy ma prawo do odrobimy zabawy, co nie?).

Jeśli jesteś rodzicem wyjeżdżającym:

  • pożegnaj się z dziećmi i powiedz, że wyjeżdżasz, co tam będziesz robić i kiedy wrócisz (ciche wychodzenie z domu nie zredukuje ani lęku ani tęsknoty, a potencjalną rozpacz w drzwiach zostawiasz na głowie osobie, która z nimi zostaje, to nie fair)

 

  • umów się z rodziną na spotkania wirtualne, do tego właśnie mamy skypa, Google video, roaming i inne cuda. Kilka razy, a najlepiej na chwilę codziennie, połączcie się i pogadajcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeczytała im bajkę na skype lub zaśpiewała kołysankę na dobranoc (byłam kiedyś na przyjęciu, na którym narzeczony gospodyni był obecny poprzez video skype, ponieważ mieszkał w Hiszpanii. Ten sam patent możesz wykorzystać, jeśli w tym czasie dzieje się coś ważnego w Waszym domu)

 

  • przywieź dzieciom coś ciekawego z tego wyjazdu, nie chodzi o zabawkę kupioną na lotnisku, tylko o coś – co będzie związane z miejscem, z którego wracasz. To może być folder z hotelu, przekąska regionalna, cokolwiek. Opowiedz o swojej podróży, o swoich obowiązkach, pokażesz dzieciom jak wygląda Twoja praca i jak ciekawy jest świat, który na nie czeka

 

  • podziękuj rodzicowi, który został w domu za przejęcie Twoich obowiązków i czuwanie nad wszystkim, to był dla niego wyczerpujący czas. Poświęć najbliższym kilka dobrych jakościowo chwil, aby naładować akumulatory (możesz wyjść wcześniej z pracy i wrócić szybciej do domu, pamiętaj że masz w roku do wykorzystania 16 godzin na takie wyjątkowe akcje)

 

Powodzenia! Najtrudniejszy pierwszy raz, potem ustalicie Wasze domowe sposoby na te dni.

 

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

negocjacje z pracodawca

Negocjacje z pracodawcą

Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:  zmienić …

tEREUy1vSfuSu8LzTop3_IMG_2538

Dwie Godziny dla Rodziny

Lawinę może uruchomić nawet jeden malutki kamień. Znam taki kamień z kategorii „przyjaciel pracujących rodziców”, …

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

Jest wiosna 2014 roku. Idziemy z mężem wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Spacer z naszym 4-miesięcznym synem. …