Praca dla Mamy

Tutaj piszę o tym jak łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą

hippo-783522_1280

Nie dasz rady zrobić wszystkiego, bo jesteś mamą

Pamiętam, jak czytając „Obudź w sobie olbrzyma” Anthonego Robbinsa przeczytałam zdanie o tym, że przy osiąganiu celów masz być jak wiązka laseru, skupiona na jasno określonym kierunku. Najpierw pomyślałam „Cudne, jaka inspirująca metafora” a potem zaczęłam się zastanawiać „Dobra, dobra, a jak się zachowuje wiązka laseru, jeśli po drodze napotyka przeszkody, z których jedna jeszcze nie mówi mama, a druga tupie nogami jak nie dostanie tego, co chce?”


Jeśli już mnie trochę znasz to wiesz, że nie jestem zwolenniczką mówienia, że mama ma po prostu podążać za marzeniami, sky is the limit, a wszystko w Twoich rękach. Uważam, że jak jest się mamą, zwłaszcza małych dzieci, to NIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE, szczególnie zawodowo.

My – mamy, poruszamy się w granicach swoich aktualnych na dany moment możliwości.

Od czego one zależą?

 •  od tego, jak blisko chcemy być ze swoimi dziećmi
 •  w jakiej kondycji fizycznej i emocjonalnej są nasze dzieci w danym czasie (mam tu ma myśli choroby oraz różne trudne okresy, przez które przechodzą maluchy)
 • jakie mamy realne wsparcie od najbliższych i innych, również niani, żłobka, przedszkola
 • jaka jest nasza sytuacja finansowa (czy i jaką mamy poduszkę finansową, na jaką opiekę dla dzieci nas stać)
 • w jakiej kondycji jesteśmy my same w danym czasie (na ile wierzę w siebie, co mi dało macierzyństwo – uskrzydliło czy wykończyło fizycznie, a może wprawiło w stan ciągłego powątpiewania, co myślę o świecie i o rynku – czy widzę dla siebie szanse czy raczej same przeszkody)
 •  na ile nasze dzieci dają nam żyć (czy śpią i ile godzin dziennie, czy mamy w ogóle chwile dla siebie, czy możemy zostawić je pod opieką innych czy aktualnie „wiszą” tylko na nas)

Zatem jak skutecznie planować i realizować cele na 2017 rok będąc mamą?

1. Wybierz tylko dwa cele, na których będziesz pracować w danym czasie np. jeden zawodowy, jeden osobisty
2. Określ datę końcową realizacji tych celów i kilka kroków milowych, które Cię tam doprowadzą
3. Zapisz to
4. Realizuj wszystko krok po kroku wtedy, kiedy będziesz mieć czas i siły
5. Znajdź wsparcie, kogoś kto Ci pomoże przy dzieciach i będzie w Ciebie wierzył (to wcale nie musi być ktoś z najbliższych)
6. Bądź dla siebie dobra. Twoją najmocniejszą stroną nie jest wyrabianie się w czasie, tylko elastyczność. Tego nauczyło Cię macierzyństwo i to Twoja wielka siła, wykorzystaj ją

Czy taki sposób gwarantuje osiągnięcie celów? Nie, ale daje dużą szanse na to, że się do nich zbliżysz bez frustracji i nie porzucisz wybranej drogi przy pierwszym potknięciu.

Zamiast powiedzieć NIE DAM RADY, BO JESTEM MAMĄ (co jest klasyczną wymówką i pojawia się najczęściej, jeśli wzięłaś  sobie za dużo na głowę)  powiedz NIE DAM RADY TEGO ZROBIĆ TERAZ, BO JESTEM MAMĄ I MUSZĘ W TEJ CHWILI ZAJĄĆ SIĘ CZYMŚ INNYM, ALE WRÓCĘ DO TEGO JUTRO/W NAJBLIŻSZEJ MOŻLIWEJ CHWILI.

Jeśli się z czymś nie wyrobisz, bo np. miałaś dzieci chore przez 3 tygodnie, to cały czas jesteś na drodze do celu tylko poruszasz się w granicach swoich możliwości. Masz być na czas z końcem całego zadania. Po drodze działasz ELASTYCZNIE.

Powodzenia! Napisz do mnie jakie są Twoje cele zawodowe i kamienie milowe. To już będzie dla ciebie realizacja pierwszych trzech punktów!

2 Comments

 • Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz

  Bardzo „odbarczający” wpis – pomaga wypisać się z rozwojowego wyścigu szczurów. dzięki!

 • Beata Nowicka - Misiewicz

  Oj zgadzam się. Ja też poruszam się w granicach moich możliwości i świetnie wypunktowałaś, od czego te nasze możliwości zawodowe zależą, kiedy się jest rodzicem. Na pewno udostępnię tekst, pozdrawiam :)

 • Write a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  negocjacje z pracodawca

  Negocjacje z pracodawcą

  Kiedy potrzebujesz zmian w życiu zawodowym , tak aby było możliwe do pogodzenia z życiem rodzinnym możesz:  zmienić …

  tEREUy1vSfuSu8LzTop3_IMG_2538

  Dwie Godziny dla Rodziny

  Lawinę może uruchomić nawet jeden malutki kamień. Znam taki kamień z kategorii „przyjaciel pracujących rodziców”, …

  Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

  Chcesz, aby twoje dzieci miały udane życie zawodowe?

  Jest wiosna 2014 roku. Idziemy z mężem wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Spacer z naszym 4-miesięcznym synem. …